Bulutlanma Testi

Bir gün ekranınıza baktığınızda ekranınızda küçük noktalar görüp elinizle temizlemeye çalıştığınızda lekenin ekranın üzerinde değil de ekranın içinde olduğunu farkettiğinizde ve işin kötüsü onun zaten leke değilde ölü bir veya birkaç piksel olduğunu öğrendiğinizde ya da karanlıkta ekranlarınıza bakarken ışık süzmelerinin olduğunu fark ettiğiniz de içiniz cız edecektir.

olupikseltest.com olarak bu duyguyu yaşamamanız için sizi bu çeşit ekrana sahip ürünleri ilk aldığınızda ölü piksel ve bulutlanma ile ilgili testleri gerçekleştirmeye davet ediyor.

Bulutlanma (Clouding) Testi oldukça basit bir testtir. Test işlemine başlamadan önce lütfen ekranınızın temiz olduğundan emin olunuz. Çünkü ekranınızda bulunan herhangi bir toz parçacığı bile sizde farklı bir görüntü algısı yaratabilmektedir.

Testi başlatmadan önce lütfen kullanmış olduğunuz browser ayarlarını kontrol ederek ekranınızı tam sayfa moduna getirin. Bu işlemi Windows kullanıcıları F11 tuşunu, Apple kullanıcıları ise Shift+Apple+F tuş kombinasyonunu ile gerçekleştirebilirler. Dokunmatik ekrana sahip cihaz kullanıcıları ise bu işlemi parmaklarını ekrana 2 kez dokunarak gerçekleştirebilirler.

Ayrıca test işlemine başlamadan önce ekranınızın bulunduğu ortamdaki ışıkları kapatarak, bulunduğunuz yerin tamamiyle karanlık olmasını sağlayınız ve bulunduğunuz ortamdaki ışığın sadece ekranınızından geliyor olmasına özen gösteriniz. Bunun için gerekiyorsa akşam olmasını bekleyerek, perdelerinizi dahi kapatarak test işlemini başlatınız. Bu test için oldukça önemlidir.

Test sırasında sayfanız sırası ile MAVİ renk tonları ile kaplanacaktır. Her bir rengin ekranda kalma süresi 7 saniyedir. Her bir aşamada renk daha da koyulaşacaktır. O nedenle her aşamada ekranınızı dikkatlice kontrol ederek herhangi bir dalgalanmanın olup olmadığından emin olunuz. Dikkat etmeniz gereken husus aşağıdaki resimde gözlenmektedir.

Bulutlanma (Clouding) Testi ile ilgili son bir şeyi de hatırlatmam gerekecek çünkü test yöntemi ile ilgili bilgi eksik kalabilir. Led aydınlatmalı LCD TV’lerde yazılım ile ekran koyulaştıkça bir karartma yapıyor ve bulutlanmayı bir şekilde gizlemeye çalışıyor olabilir. O nedenle test sonucunda kontrast kısılması ile ilgili ayarları ve arka aydınlatma değerlerini yavaş yavaş düşürün ve ne zaman hiç belli olmadığını gözlemleyin sonrasında ise özellikle TV izlerken kullandığınız ayarda sorun var mı diye kontrol edin. Son kontrol son derece önemlidir çünkü TV’nizi kullanmaya devam edeceğiniz değerler bu değerlerdir.

Unutmayınız, kullanmış olduğunuz ürünü ilk aldığınızda bu testi gerçekleştiriyor olmanız oldukça önemlidir. Çünkü yasaların size tanımış olduğu hak sınırlıdır.

Bulutlanma (Clouding) Testi yapmak için lütfen aşağıda bulunan Testi Başlat ikonunu tıklayınız.

© 2024 Ölü Piksel Test | WordPress Theme : ScrollMe